Mazury to jeden z najpiękniejszych regionów Europy Środkowej. Mnogość jezior, dzika przyroda, a także bardzo rozbudowane zaplecze turystyczne, sprawiają, że trudno okazać obojętność będąc w tym rejonie Polski. Niezwykła, wyjątkowa w swoim rodzaju, przyroda stanowi jeden z największych atutów Mazur. Innym, równie ważnym jest tradycja i historia, obie, wyjątkowe i niepowtarzalne pamiętają czasy wczesno pruskie i krzyżackie.

Mikołajki to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych na Mazurach w Krainie Wielkich Jezior. Prawa miejskie uzyskały Mikołajki w 1726 roku, zaś pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z roku 1444. Miasteczko liczy niespełna cztery tysiące mieszkańców i leży na styku jezior Tałty i Mikołajskiego. Dzięki swojemu położeniu jest idealnym miejscem do wypoczynku, wczasów i rekreacji.

Mieszkańcy miejscowości to ludzie otwarci i życzliwi, zaś jego władze, na przestrzeni lat, stworzyły idealne warunki turystyczne i wypoczynkowe. W Mikołajkach istnieje wiele możliwości odpoczynku oraz aktywnego spędzania wolnego czasu. Oto kilka z nich:

Tropikana Aquapark

To miejsce, gdzie można przyjemnie spędzić czas, korzystając z basenu sportowego, rekreacyjnego ze sztuczną falą oraz letnio-zimowego. Bardzo blisko aguaparku znajduje się szereg hoteli oraz pensjonatów.

Wioska Żeglarska Mikołajki

To port położony na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Jeden z bardziej nowoczesnych, posiadający 250 miejsc cumowniczych, keję rezydencką, i Resident’s Club. Wioska Żeglarska to także sanitariaty, prysznice, pralnia, szkutnia, wypożyczalnia rowerów oraz kilka restauracji, w których można spożyć smaczne posiłki. To również scena i hala koncertowa, gdzie codziennie odbywają się występy. W Wiosce znajduje się także dziecięca „ciuchcia” oraz szereg innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Zobacz też: domki nad morzem

Port Żeglugi Mazurskiej

Z portu można wypłynąć w rejsy po jeziorach mazurskich. Są one klimatyczne i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Rejsy to clou przygody z Mazurami, pozwalające z tej najwłaściwszej perspektywy spojrzeć na Wielkie Jeziora Mazurskie.

Ulica Michała Kajki

To ulica najdłuższa w Mikołajkach. Liczy 2,5 kilometra. W okresie wakacyjnym zamienia się ona w centrum miasta. Dziesiątki kramów, jadłodajni, barów i sklepów nęci skorzystaniem z ich usług. Ulica Michała Kajki, to także ciągnący się w okolicach jeziora kompleks pensjonatów i hotelików. Latem Michał Kajka nie zasypia, albo śpi bardzo krótko.

Muzeum Reformacji Polskiej

Mazury, to polski ośrodek reformacji. Jeśli chce się dotknąć protestantyzmu, spojrzeć w oczy Lutrowi, to właśnie w Mikołajkach będzie mogło się to ziścić. Muzeum Reformacji Polskiej, założone w 1973 roku przez księdza Władysława Pilch-Pilchowskiego, eksponuje wiele, ciekawych dokumentów dotyczących reformacji, stworzonych do roku 1945. Dlaczego nie rzucić na nie okiem i nie zapoznać się z meandrami wiary?

Wypoczynek, wakacje, wczasy w każdej formie, sprzyjają poznawaniu nowych miejsc i umożliwiają, to co tak bardzo lubimy; doznawania, tego jednego w swoim rodzaju dziecięcego zachwytu. Mikołajki, to właśnie miejsce, w którym o taki zachwyt niezwykle łatwo! Ci, co go doznali, wiedzą o czym piszę. Ci, którzy na niego są gotowi, powinni koniecznie odwiedzić Mikołajki.